Pięknym, dekoracyjnym elementem każdego ogrodu są kwiaty. Niezależnie od gatunku, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz stworzenia warunków, które umożliwią im prawidłowy i zrównoważony wzrost. Jest to niezwykle ważne w przypadku roślin pnących, a w szczególności róż, którym trzeba zapewnić nie tylko odpowiednią glebę i nasłonecznienie, ale również podparcie w formie stabilnego stelaża.
Odmiany róż a rodzaj podpory pod kwiaty
Wśród najpopularniejszych gatunków krzewów można wyróżnić róże pnące o pędach wiotkich oraz sztywnych. Pierwsze z nich, zwane Rambler, posiadają dość elastyczne pędy, które sprawnie oplatają przygotowany stelaż. Róże o sztywnych pędach, należące do odmian typu Climber, charakteryzują się nieco bardziej twardymi pędami, które w niektórych sytuacjach wymagają dodatkowego wsparcia, polegającego m.in. na podwiązywaniu niesfornych pędów.
Niezależnie od tego na jaką odmianę krzewu się zdecydujesz, musisz zapewnić roślinie odpowiednie podtrzymanie, ponieważ nie są one w stanie piąć się samodzielnie. Z pomocą przychodzą podpory pod kwiaty, szczególnie te wykonane z metalu. Na rynku dostępne są wersje ocynkowane, odznaczające się wysoką trwałością i odpornością na niekorzystne warunki, przez co doskonale sprawdzą się na zewnątrz. Przy wyborze podpory pod pnącza, należy wziąć pod uwagę jej wytrzymałość, ponieważ tego typu rośliny, szczególnie w okresie wzmożonego wzrostu, wymagają solidnego podparcia.
Jaką podporę pod róże wybrać?
Przy pomocy tych niezwykłych roślin można tworzyć oryginalne, pełne uroku dekoracje ogrodowe, które zachwycają kolorami. Wśród najczęściej wybieranych podpór pod pnącza, wyróżnić można metalowe łuki, dostępne zarówno w minimalistycznych, jak i nieco bardziej ozdobnych wariantach. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na proste czy zdobione ornamentami pergole, będą one stabilnym stelażem, po którym będzie mogła piąć się roślina.
Wśród podpór pod pnącza można wyróżnić również parawany oraz kraty, które można wykorzystać do stworzenia ścianek porośniętych różami, które z powodzeniem można wykorzystać do wydzielenia stref bądź zwiększenia poczucia prywatności, poprzez postawienie ich przy ogrodzeniu. Rosnące pędy i rozwijające się kwiaty stworzą subtelną barierę, zapewniającą komfort osób spędzających czas w ogrodzie.
Jak zamontować pergolę pod róże?
Przede wszystkim, należy zadbać o stabilność całej konstrukcji. Dlatego konieczne jest jej właściwe osadzenie na głębokości minimum 20cm. Sam montaż poszczególnych elementów konstrukcji jest bardzo prosty i nie wymaga zastosowania narzędzi.
Warto pamiętać że montaż podpory pod róże należy uwzględnić przed sadzaniem różanych krzewów, co pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzenia korzeni. Należy również wziąć pod uwagę predyspozycję róż, które najlepiej rozwijają się w żyznej glebie oraz w miejscu, w którym co najmniej przez kilka godzin dziennie mogą cieszyć się słońcem. Należy jednak pamiętać, że zasadzenie ich w zbyt nasłonecznionym miejscu, może powodować nadmierne przesuszanie liści i kwiatów, a tym samym niszczenie krzewu.